Balkan Ninnisi 1. bölüm özet. Ertan ve Jovanka’nın imkansız aşk hikayesi

Neriman ve Süleyman Makedonya da yaşayan eski bir Türk ailesidir. İki kız ve iki erkek çocuğu olan Neriman’ın bir de işe yaramaz; dolandırıcı bir damadı onlarla yaşamaktadır. Tek erkek çocuk olan Ertan İstanbul da okumuş; memlekete dönmektedir. Ertan’ın mimarlık okuduğunu; yurduna geldiğini dedesi ve dayısının çok istediği yıkılmış camiyi yapacağını düşünmektedirler. 

Ertan onlara gerçeği söyler. İstanbul da radyo televizyonculuk okumuştur ve radyocu olacaktır. Aile büyük bir manevi çöküntü yaşar. Ertan büyük radyolar Makedonlarda olduğu için onlara başvurur ama istediği gibi çalışamaz. İşten kovulur

Jovanka da Ertan ile aynı gün aynı uçakla oraya gelir. Ölmüş siyasetçi dedesinin etkisinden çıkamamış despot bir annesi, onun dümen suyunda giden yumuşak huylu bir babası vardır. Ertan’ı karşılamaya bütün sülale giderken Jovanka’yı karşılamaya şoför gelir. Annesi kızı için bir memurluk ayarlamış; dedesinin izinden gitmesini istemektedir. Kız ise hiç istememktedir. Kız kardeşinin desteğiyle işe gidiyormuş gibi yapıp gitmez

Ertan’ın annesi Neriman büyük oğlu gibi Ertan’ın da bir Makedon kızla evleneceğinden korkarak ona Türk kızları bulur. Ancak Ertan hepsine bir bahane bulur. Bir tanıdığın damat gecesinde kese koyup oradaki kızlara talip olacağına dair oğlundan söz alan Neriman komşu kızının e zannettiği bir bilekliği oğlunun kesesine koyar. Bileklik oraya annesinden gizli izlemeye gelen Jovanka’nın çıkar. 

Trt 1 ekranlarında yayınlanmaya başlayan yeni dizi Balkan Ninnisi’nde Ertan da Jovanka da birbirinden hoşlanır. Aslında Ertan’a aşık olan komşu kızı durumdan hiç memnun değildir. Neriman; oğlundan bilekliği kıza geri vermesini ister. Ertan kızın Makedon olduğundan habersi istemez. Makedon olduğunu öğrenince hemen kendisini geri çekip bilekliği verir. 

Bir gece orada deprem olur. Ertan’ın yattığı odanın tavanından eski bir kağıt çocuğun kucağına düşer. Depremin telaşı ve korkusuyla Ertan elinde kağıtla dışarı çıkar. Açık göz damat Arif çaktırmadan kağıdı Ertan’dan alır ve ertesi gün bir antikacıya çok ucuza satar. 

Jovanka’nın annesinin şirkette sıkıntıları vardır. Şirket batar. Kadın tüm emektar çalışanlarını işten çıkarır ama gururundan ailesine söylemez. Kocası ise battıklarından habersiz kasada son kalan paralarıyla müzayededen faiş fiyata damat Arif’in antikacıya çok ucuza sattığı eski osmanlı tapu senedini alır. Kadın bunu öğrenince küplere biner. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir