Kuruluş Osman 18. bölüm özet. Dündar bey Kayı obasına dönüyor

Osman ve Balgay prensesi kaçırma olayı sırasında karşılaşır ve ittifak eder. Balgay Osman’a Dündar’ın  Alişar beyin konağında olduğunu, Batur’un katilinin Alişar olduğunu; Osman da Balgay’a Cengiz han’ın emanetlerinin yerini söyleyecektir. Osman Alişar beyin konağına gidip amcası Dündar beyi arar. Ama bulamaz

Osman Balgay’a Cengiz hanın emanetlerinin kalede olduğunu söyler. Balgay da adamlarını gönderip emanetleri aldırır. 

Alişar Dündar’a obaya gitmesini Gündüz’le iyi geçinmesini hatta biat etmesini ister. Dündar beyden obaya yerleştiğinde prensesin nerede olduğunu bulmasını sonra onu kaçırmasını ister. Dündar obaya giderken yolda Zöhre mecburen onun arkasından Balgay’la çevirdiği dolapları itiraf eder. Dündar karısına kızıp tokadı yapıştırsa da son kez ihtar eder ve bir daha yaparsa canını alacağını söyler. 

Dündar; ailesiyle obaya gelir. Gündüz’ün suyuna gider. Kendisine sadık adamlarıyla konuşup gizlice prensesi aramaları gerektiğini söyler. Gündüz ve Bamsı; Dündar ve adamını göz hapsinde tutarlar. 

 Alişar bey Konya’ya bir mektup yollayıp Osman’ı Balgay’ı ona şikayet eder. Mektubu ve mektubu taşıyan Alişar beyin adamını ele geçirirler. Osman mektubu okur ve Alişar’ın adamını konuşturmaya çalışırlar. Alişar; mektubunun ve adamının ele geçtiğini öğrenince adamının öldürülmesi emrini verir. Alişar’ın emrini duyan Dündar; Osman’ın alplerini takip edip adamı bulur. Tam okla adamı öldürecekken durumu tahmin eden Osman’ın alpi onu yakalar. Sonrasında yüzü gözükmeyen birisi adamı yaralar

Osman; Bizans prensesini kurtarıp Kayı obasına göndermişti. Bala ve Selcan prensesle ilgilenir. Prenses kendisini kurtaran Osman’la ilgili sürekli sorular sorunca Bala kıskanmaya başlar. Bunu fark eden Osman bu durumu eğlenceli bile bulur. Sonrasında Zöhre; Aygül ve Burçin prensesi kaçırmak için anlaşır. Burçin prensese dostça yaklaşıp ilaçlı şerbet içirip uyur. Bala çadıra geldiğinde prensesin ortadan kaybolduğunu görür. Selcan’a durumu anlatır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir